Dve víťazstvá na záver znamenajú 9.miesto

12.12.2016 14:14

Po štvrťfinálovom sklamaní nastúpili naši reprezentanti hneď na druhý deň zrána proti Američanom. Vybehli na nich aktívne od úvodného vhadzovania, no inkasovali ako prví po chybe v obrane. To našich kus rozhodilo, do prestávky však vyrovnali. Takmer v polovici zápasu nás naštartovala presilovka, ktorú využil Lukáš Ujhelyi – 2:1. Záver tejto časti hry patril našim chlapcom, ktorí dvakrát skórovali. Najskôr zavesil Adrian Szabo po prihrávke Michala Dudoviča a o minútu neskôr uzavrel skóre tretiny Marek Bulko na 4:1.

Tretia časť začala zhurta a padlo v nej najviac gólov. Už po necelých dvoch minútach sme viedli 5:1 zásluhou Martina Joščáka, no USA sa nechcelo vzdať a po chvíli kontroval Winkler. Do minúty však po profesorskej kombinácií na jeden dotyk medzi trojicou Kubovič – Řezanina – Gál, dokonale vyšachovali naši Američanov na čele s brankárom a posledný menovaný dával do prázdnej brány na 6:2. Winkler sa znovu nasrdil a snažil sa Američanov dostať do hry. Podarilo sa mu totiž znížiť na 3:6. Päť minút pre koncom „zaklincoval“ naše víťazstvo Michal Kročko na konečných 7:3.

Slovensko – USA 7:3 (1:1, 3:0, 3:2)
Góly: Michal Kročko 2, Lukáš Ujhelyi, Adrian Szabo, Marek Bulko, Martin Joščák, Ladislav Gál – Ryan Winkler 2, Stefan Zimmermann
Dominik Turek – 79% - Terence Frank – 70%
Zápas sledovalo 367 divákov.

Povedali po zápase:
Petr Koutný – tréner Slovenska: „Pripraviť družstvo po včerajšom neúspechu za tak krátky čas nebolo vôbec jednoduché. Prvá tretina nenapovedala, že to bude tak, no chlapci sa rozbehli a zvládli to. Zahrali si všetci a na záver sme našli vhodné zloženie, ktoré to dotiahlo do víťazného konca.“
Michal Dudovič – hráč Slovenska: „Väčšinu času zápasu sme boli v držaní lopty a tvorili sme hru, čo nás teší. Góly sme z toho strelili, čiže môžeme byť spokojní.“

V poslednom zápase o 9.miesto sa našim reprezentantom postavili domáci hráči. Prvú opatrnú tretinu vyhrali domáci 1:0. V druhej časti Lotyši potrestali vylúčenie Michala Dudoviča a zvýšili náskok na 2:0. Našich chlapcov to však nezlomilo a už o minútu znížil Martin Kubovič po peknom brejku a nádhernej prihrávke Ladislava Gála. Necelé dve minúty pred druhou prestávkou vystrelil na bránu Lotyšov z polovice ihriska Václav Komačka a lopta si našla cestu do siete – 2:2. No do konca tretiny sa domáci znova dostali do jednogólového vedenia. A presadili sa aj v úvode záverečnej tretiny.

Naši sa však neustále súpera gólovo držali a nevzdávali sa. Necelých sedem minút pred koncom zavelil do záverečného útoku kapitán Lukáš Řezanina, ktorý znížil na 4:5. Následne krížne prihrával na gól Gálovi a šlo sa do predĺženia.

V ňom sme veru mali na mále, keď rozhodcovia neposúdili jednu zo situácií pred bránkou ako gól (ktorý asi objektívne povedané bol). Následne sa z krídla otočkou k bližšej žrďke presadil Michal Dudovič a zavŕšil tak zo svojho pohľadu úspešné Majstrovstvá sveta. Slovensko tak po 10. a 8.mieste skončilo na 9.priečke.

Slovensko - Lotyšsko 6:5 (0:1, 2:2, 3:2, 1:0) pp
Góly: Martin Kubovič, Václav Komačka, Peter Nehila, Lukáš Řezanina, Ladislav Gál, Michal Dudovič
Rastislav Mazák 86% - Janis Salcevics 75%
Zápas sledovalo 1889 divákov.

Petr Koutný – tréner Slovenska: „Počas prípravy pred šampionátom sme s týmto súperom hrali nevyrovnanú partiu. Dnes sme ich zdolali a to svedčí o tom, že sme sa dobre pripravili na tento šampionát. Aj za nepriaznivého stavu 3:5 som tomuto družstvu veril a oplatilo sa. Pre mňa osobne je deviate miesto sklamaním, no sme na dobrej ceste a práca s týmto družstvom má dobrú budúcnosť. Chýbal nám kúsok šťastia proti Nórom a mohli sme byť ešte vyššie.“

Peter Nehila – hráč Slovenska: „Sme veľmi spokojní s dnešným výsledkom. Lotyšov sme chceli mať za súperov, ale v inom zápase a zdolať ich, no vyšlo nám to až v súboji o deviate miesto. Aj tak nás to teší, pretože v príprave sme prehrali dosť jednoznačným výsledkom.“

Rastislav Mazák – brankár Slovenska: „Z našej strany veľmi dobrý zápas. Lotyši si síce vytvárali veľa šancí, no my sme hrali dobre v obrane. Vpredu dnes chlapci premenili svoje príležitosti na góly a tak sme zvíťazili. Mne osobne sa chytalo veľmi dobre, možno som nemusel dostať ten prvý gól, no v ďalšom priebehu to už bolo fajn a som rád, že sme vyhrali.“

Majstrami sveta sa stali Fíni, ktorí dramatické finále proti Švédsku vo svoj prospech rozhodli v samostatných nájazdoch. Hlavne v závere zápasu a v predĺžení to vyzeralo, že Fíni viac túžia po víťazstve, než obhajca a 8 násobný majster sveta. Pre Fínov je to tretí titul Majstra sveta.